O obliczeniach


W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie ilością paliwa, na zużycie którego możemy sobie pozwolić. Podatki i ceny zastraszająco rosną, a my podróżujemy nie tylko coraz więcej, ale także coraz większą niż dotychczas ilością samochodów. Teraz wyjeżdżając w długą trasę, możemy niemal dokładnie obliczyć jej koszty.

Posłuży nam stworzony do tego kalkulator, który pozwala przewidywać przyszłe wydatki związane z planowaną podróżą. Obliczenia mogą uwzględnić dodatkowy ciężar pasażerów, co umożliwi jeszcze dokładniejsze rozliczanie wspólnych przejazdów. To dla nas gwarancja, że nie będziemy na trasie stratni finansowo.

Kalkulator umożliwia także obliczenie ile nasze auto spala benzyny/gazu. Wystarczy skasować licznik przejechanych kilometrów oraz zapamiętać ilość zatankowanego na stacji paliwa. Następnie ilość litrów wpisać w polu "spalanie" a w polu "na/km" wpisać ilość przejechanych kilometrów. Kalkulator obliczy w raporcie ile litrów paliwa na 100 km spala nasz pojazd.

Dodatkowy ciężar:

Kalkulator zakłada, że każde dodatkowe 100 kg powoduje zwiększenie spalania o 0,6 litra paliwa na 100 km. Jest to parametr celowo zawyżony (dla spalania 1 - 13,5 litra), gdyż jak sprawdzono w rzeczywistości, każde dodatkowe 100 kg powoduje zwiększenie spalania paliwa o około 4,5% (czyli przy średnim spalaniu 12 litrów o 0,54 litra). Oczywiście mowa tu o samochodach osobowych.

Owa nadwyżka jest kosztem pseudo-amortyzacji (czyli długofalowych kosztów dodatkowych, np. wymiany oleju, zużycia opon itd.) samochodu podczas danej podróży. Dlatego kalkulator idealnie sprawdza się do rozliczenia pasażerów za wspólne wyprawy samochodem oraz przewidywania kosztu grupowej podróży na danym dystansie.

b