O obliczeniach


W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest odpowiednie zarządzanie ilością paliwa na jakie możemy sobie pozwolić. Ceny zastraszająco rosną a my jeździmy coraz więcej.

Dlatego stworzyłem ten kalkulator który pozwoli nam przewidywać przyszłe koszty podróży. Obliczenia mogą uwzględnić dodatkowy ciężar (pasażerów) co jeszcze dokładniej umożliwi rozliczanie wspólnych jazd, gwarantując nam że nie będziemy na tym stratni finansowo.

Kalkulator umożliwia także obliczenie ile nasze auto spala benzyny/gazu.
Wystarczy skasować licznik przejechanych km, oraz zapamiętać ilość zatankowanego paliwa na stacji. Następnie tą ilość litrów wpisać w polu "spalanie" a w polu "na/km" wpisać ilość przejechanych kilometrów.
Kalkulator obliczy i wyświetli w raporcie ile nasz samochód spala litrów na 100 km.

Dodatkowy ciężar:

Kalkulator zakłada że każde dodatkowe 100 kg powoduje zwiększenie spalania o 0,6 litra paliwa na 100 km. Jest to więc założenie nadwyżone (w przypadku wartości spalana w zakresie 1-13,5 L/100) gdyż jak sprawdzono w rzeczywistości każde dodatkowe 100 kg powoduje zwiększenie spalania paliwa o około 4,5%.

Owa nadwyżka jest kosztem "pseudoamortyzacji" (zużycia i kosztów dodatkowych np. wymiany oleju) samochodu podczas danej podróży. Dlatego kalkulator idealnie sprawdza się do rozliczenia pasażerów za wspólne wyprawy samochodem oraz przewidywania tych kosztów.