Ekonomiczne/tanie podróżowanie


Tzw. "eco-driving", czyli eko-jazda to zbiór sposobów na obniżenie ilości spalanego paliwa podczas jazdy samochodem. Stosując się do zasad jazdy ekonomicznej, oprócz paliwa, oszczędzamy także podzespoły samochodu. Tym samym zapewniamy sobie i bliskim bezpieczeństwo podróżowania, a ponadto jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić.

Zasady ekonomicznej jazdy idą w parze z bezpieczeństwem podróżowania!

Poniżej kilka zasad jakimi w myśl „Eko-jazdy” należy się kierować w celu zminimalizowania kosztów spalania paliwa. Część z nich dotyczy tylko samochodów z manualną skrzynią biegów.

Należą do nich m.in.:

 1. zdejmowanie nogi z gazu przed skrzyżowaniami/światłami oraz w trakcie zjeżdżania ze wzniesień i pagórków
 2. realne ocenianie odległości od przeszkody/zakrętów i dostosowywanie prędkości do warunków jazdy; tym samym eliminowanie niepotrzebnego przyśpieszania i hamowania
 3. hamowanie tzw. silnikiem
 4. unikanie jazdy na jałowym biegu (co swoją drogą jest bardzo niebezpieczne!)
 5. unikanie gwałtownej "redukcji" biegu podczas wyprzedzania
 6. zachowanie jednostannej prędkości samochodu (tempomat może być tu użyteczny)
 7. jazda na niskich (optymalnych) obrotach na danym biegu; płynna zmiana biegów
 8. kontrolowanie ciśnienia w oponach (nie może być zbyt małe)
 9. zamknięte szyby; unikanie przewożenia niepotrzebnych ciężarów; oszczędne użytkowanie urządzeń elektrycznych w samochodzie (w tym klimatyzacji).
 10. trasa podróży: Trasy z większymi prędkościami, częstymi zatrzymywaniami lub o dużej ilości wzniesień mogą wpływać na zużycie paliwa.
 11. Klimatyczne warunki: Jazda w ekstremalnych warunkach, takich jak niska temperatura, może zwiększyć zużycie paliwa (dłuższe rozgrzewanie silnika, gęstość powietrza - opór, użycie ogrzewania.